Aktualitások
Folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél több rászoruló afrikai gyermeken és családon tudjunk segíteni, s segítségünk minél hatékonyabb, szektorokon átívelő és fenntartható legyen. Helyszíni projektjeink mellett hazánkban is számos előadást és programot szervezünk azért, hogy mindenki megismerhesse Afrika kulturális és természeti értékeit. Igyekszünk minél nagyobb közönséghez eljutni, bemutatni az Afrikáért Alapítvány munkásságát, s minél több támogatót nyerni meg ügyünk érdekében. Eseményeinkről, híreinkről aktualitásainkat böngészve tájékozódhat.
Eltűnőben a Csád-tó
2015. április 20.
A nyugat- afrikai Csád-tó területének 90%-át veszítette el a 2000-es évek elejéig. Az eredetileg 200 ezer négyzetkilométeres területű tó 1500 (!) négyzetkilométerre zsugorodott össze.
Azonnali és hatékony segítségre lenne szükség ahhoz, hogy meg lehessen menteni.
Gondoljuk meg, milyen létfontosságú dolgok kerülnek veszélybe a tó kiszáradásával: ivóvízellátás, földek öntözése, halállomány létezése. Hisszük, hogy közvetlen környezetünkben is aktívan tehetünk azért, hogy a nagy részben globális felmelegedésnek köszönhető tragédia elkerülhető legyen és egy újabb természeti kincsünk tűnjön el a szemünk elől. Az alábbi tanulmányban nemcsak a tó történetéről, hanem a kiszáradásához vezető okokról és a megmentésért tett megoldási kísérletekről olvashattok.
A hírhez tartozó képek
A CSÁD-TÓRÓL DIÓHÉJBAN
Szerencsés az az ország, amely nagy vízhozamú folyókkal és tavakkal rendelkezik. Az emberek szívesen telepedtek le a folyók mentén, hoztak létre településeket a tavak partján, hiszen a halászattal biztosították az ennivalót, a hajózás pedig lehetővé tette a kereskedelmet, amely egyet jelentett azzal, hogy olyan áruhoz is hozzájutottak, amelyekkel nem rendelkeztek.
Napjainkban a víz szintén stratégiai fontosságú, mivel a helytelen és pazarló vízgazdálkodás, valamint a melegedő éghajlat az édesvizek drámai csökkenéséhez fog vezetni. Ezek a tényezők még a gazdagabb országokat is érintik/ érinteni fogják. Saját országunkban is egyre több figyelemfelhívó kampánnyal találkozhatunk a helyes vízgazdálkodásról, az egyéni felelősségvállalás fontosságáról. Tény, hogy Földünk két legnagyobb száraz kontinense Ausztrália és Afrika. Ausztrália édesvíz források után kutat a kontinens belsejében, de ezidáig még nem jártak eredménnyel.
Afrikában a helyzet mindig bonyolult, számos probléma nehezíti a mindennapokat. Ezen a kontinensen az édesvíz megléte valóban mindennapi lét-kérdés. Olvassátok el, hogy milyen körülménynek vezettek a Csád-tó drasztikus kiszáradásához és milyen lépéseket tettek ezidáig a tó megmentéséért.
A Csád-tó négy ország között terül el: Csád, Kamerun, Niger és Nigéria. Maga a szó azt jelenti a helyiek nyelvén, hogy nagy tó. Afrika második legnagyobb tava volt, mérete a Kaszpi tengeréhez mérhető. Néhány ezer évvel ezelőtt 400 000 négyzet kilométeren terült el, ma már csak 1500 négyzetkilométert foglal el. A tó legmagasabb vízállása sem volt túl magas, összesen 7 méter, de ma már csak másfél. Ennek számos oka van.
A tó kálváriája az utolsó eljegesedés után kezdődött, amikor a sivatag még jóval északabbra terült el, a klíma is csapadékosabb volt és a tavat tápláló folyók is több vizet szállítottak oda. Ez a tó egy ún. lefolyástalan állóvíz, ami azt jelenti, hogy a tápláló folyók hozzák a vizet és a hordalékot is, de nincs elvezető folyó, így a hordalék is benn marad a mederben. Az ország két nagy folyója, ami ezt a tavat is ellátja vízzel, a Chari és a Logone változó vízhozamú. A száraz időszakban alig szélesebbek mint egy kis patak, az esős hónapokban viszont széles folyóvá dagadnak. Ez azt is jelenti, hogy a tó körül az év egy bizonyos időszakában jelentős mocsaras-lápos terület van, majd ezt követően iszapos-homokos száraz a föld.
A Csád-tó többször kiszáradt, majd újra megtelt vízzel a történelem folyamán, de a tudósok többsége úgy véli, hogy a közép ázsiai Aral-tó sorsára fog jutni (kiszáradás, megnövekedett sókoncentráció).
Mivel a Csád-tó egyre inkább zsugorodik, a lakosság a tó egykori medrében mezőgazdasági tevékenységbe kezdett és növényeket ültetett. A mezőgazdasági művelés egyet jelent az öntözéssel, így még inkább kevesebb lesz a tó vize. A vízhiány következtében kialakult társadalmi, egészségügyi, migrációs és egyéb problémák enyhítésére a folyókon hatalmas erőműveket építettek. 30 évvel ezelőtt indították el a Dél-Csád Öntözési Projektet, amely egy erőmű és a hozzákapcsolódó öntözőrendszer kialakítását jelentette. Mire elkészült a csatornahálózat, leapadt a Csád-tó vízszintje.
Újabb terv született: a Chari folyóhoz közel levő Kongó folyóból kívánnak vizet pumpálni az utánpótlást biztosító folyóba. Ezzel egy újabb probléma generálódik: a Kongó vízkészletének ilyen jelentős megcsapolása egy sor kezelhetetlen problémához vezetne.
A kérdés továbbra is kérdés marad: végül sikerül-e megmenteni a Csád-tavat? Úgy gondoljuk, hogy ez nemcsak az afrikai emberek problémája, nekünk is kell, hogy közünk legyen a tó megmentéséhez. Mentsük meg a Csád-tavat a kiszáradástól, tegyünk minden nap a környezetünkért (pl.: használjunk kevesebb vizet fogmosáskor, mosogatáskor, gyűtsük az esővizet öntözéshez), hogy csodálatos Földünk még nagyon sok generációnak igazi zöld otthona lehessen!
2015-ben folyamatosan tájékoztatást fogunk nyújtani A fejlesztés európai évéről, a globális víz-problémáról, az erre adható lehetséges válaszokról, Magyarország, illetve a magyar állampolgárok szerepéről a probléma megoldásában, mindezt Vizibility mindenkinek pályázatunk keretein belül tesszük, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogat.
Források: http://pangea.blog.hu/2015/01/04/vegul_kiszarad_a_csad_to_is
www.mindenapiafrika.info/2010/11/23
Wikipédia/afrikai tavak helyzete
Hadtudományi Szemle 2011.4.évf.3sz.: Szalkai Attila: Az édesvíz a fegyveres konfliktusok hátterében nyugat és dél Afrika országaiban.