Vissza

Aktualitások

Folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél több rászoruló afrikai gyermeken és családon tudjunk segíteni, s segítségünk minél hatékonyabb, szektorokon átívelő és fenntartható legyen. Helyszíni projektjeink mellett hazánkban is számos előadást és programot szervezünk azért, hogy mindenki megismerhesse Afrika kulturális és természeti értékeit. Igyekszünk minél nagyobb közönséghez eljutni, bemutatni az Afrikáért Alapítvány munkásságát, s minél több támogatót nyerni meg ügyünk érdekében. Eseményeinkről, híreinkről aktualitásainkat böngészve tájékozódhat.

A szennyezett víz és a megbízhatatlan egészségügyi viszonyok hatása

2015. július 08.

Hogy mi követeli évente közel félmillió afrikai lakos életét? Mire kell Afrika gazdaságának évente több, mint 50 milliárd dollárt áldoznia? Mi az oka annak, hogy Afrikában a kórházi ágyak megtelnek?

A hírhez tartozó képek

Michael Ojo, a WaterAid nigériai képviselője arról beszél, hogy a szennyezett víz és a megbízhatatlan egészségügyi viszonyok milyen hatást gyakorolnak az afrikaiak életére.

Hogy mi követeli évente közel félmillió afrikai lakos életét? Mire kell Afrika gazdaságának évente több, mint 50 milliárd dollárt áldoznia? Mi az oka annak, hogy Afrikában a kórházi ágyak megtelnek?

A válasz egyszerű. Mindez a tiszta ivóvízhez, az alapvető egészségügyi és higiéniai szolgáltatásokhoz való hozzáférésünk hiányából fakad.

A legfrisebb számok nemrég kerültek nyilvánosságra, és a hírek nem jók. Az afrikaiak több, mint 1/3-a még mindig nem megbízható forrásokból származó vizet fogyaszt. Tízből több, mint egy fő felszíni vízhez jut hozzá. Megdöbbentő, hogy népünk 70 %-a nem rendelkezik a legalapvetőbb higiéniai feltételekkel, és az afrikai lakosok közel 1/4-e a szabadban végzi a dolgát.

Nigériában a statisztikák rámutatnak, milyen messzire kell még eljutnunk. A lakosság 36 %-a él tiszta ivóvíz nélkül, 72 %-uk pedig az alapvető higiéniát is nélkülözi.

Ha mi magunk és családunk nem is nélkülözzük a tiszta ivóvizet illetve az alapvető higiéniai feltételeket, a minket körülvevő piszok és megbetegedések továbbra is veszélyforrások mindannyiunk számára. Mindez időbe és pénzbe kerül. Az állapotok következtében gyermekeink nem tudnak iskolába járni. A megoldatlanság továbbra is emberéleteket követel. Ez tehát Afrika szennyes titka.

Egyre nagyobb az egyetértés arra vonatkozóan, hogy eljött az idő, hogy kimondjuk, elég volt. Hogy egyetlen afrikai, és tulajdonképpen bárhol a világon senki sem nélkülözheti a tiszta vizet valamint a megfelelő higiéniai feltételeket.

Az ENSZ tagországok kormányainak már csaknem 1/3-a jelezte azt, hogy az új Fenntartható Fejlődési Célok keretében egy elkötelezett célkitűzésre van szükség a víz és a higiénia tekintetében, illetve véleményük szerint e célkitűzés nagyratörő kell, hogy legyen.

1990 óta évente 28 millió afrikai lakos nyer hozzáférést tiszta vízhez, ha azonban ezt a számot további 17 millióval növeljük, 2030-ig ez a szolgáltatás mindenkihez elérhet.
Bizonyos afrikai országok már úton vannak afelé, hogy 2030-ig az összes lakos számára biztosítani tudják a vízhozzáférést, ilyen a Dél-Afrikai Köztársaság, Botswána, Namíbia, Malawi, Uganda, Egyiptom, Tunézia, Burkina Fasó és Ghána. Mások, mint például Kamerun, Marokkó, Mali, Egyenlítői-Guinea illetve Benin évente csupán néhány további százalékkal kell, hogy növeljék fejlődési arányaikat, hogy elérjék ezt a célt.

Amennyiben Nigéria minden évben további 3.2 millió fő tiszta ivóvízhez jutását biztosítaná, ezen ország is úton lenne afelé, hogy elérje a történelmi mérföldkövet, mégpedig, hogy 2030-ra az összes lakos rendelkezzen tiszta ivóvízhez való hozzáféréssel. Más, Nigériához hasonló országok kormányai egyelőre még távolabb vannak e céltól, a rendelkezésre álló eszközök ügyesebb összpontosításával azonban kontinensünkön örökre véget vethetünk a víz utáni szomjnak.

Képzeljünk el egy olyan Afrikát, ahol senkinek sem kell áhítoznia tiszta ivóvíz után, ahol a nem megfelelő higiéniai körülmények okozta megbetegedések terhe többé nem a mindennapi életünk részét képező valóság, hanem olyasvalami, amiről gyermekeink a történelemkönyveinkben olvasnak, megdöbbenéssel és hitetlenkedve véve tudomásul, hogy efféle helyzet valaha is előfordulhatott.

A tiszta ivóvíz és a megfelelő higiéniai körülmények hiánya nem egy szennyes titok többé, amelyet megtarthatunk magunknak. Ezt a titkot hangosan ki kell kiabálnunk. Minden férfi, nő és gyermek megérdemli a tiszta vizet valamint az alapvető egészségügyi feltételeket. Ez mindannyiunk velünk született joga.

Ha te is egyetértesz ezzel, és szeretnél is valamit tenni, kérlek, hogy támogasd "Vízibility" – Tiszta vízzel a kongói gyerekek jövőjéért! kezdeményezésünket.

Az eredeti cikk itt olvasható.

  
2015-ben folyamatosan tájékoztatást fogunk nyújtani A fejlesztés európai évéről, a globális víz-problémáról, az erre adható lehetséges válaszokról, Magyarország, illetve a magyar állampolgárok szerepéről a probléma megoldásában, mindezt Vizibility mindenkinek pályázatunk keretein belül tesszük, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogat.