Vissza

Aktualitások

Folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél több rászoruló afrikai gyermeken és családon tudjunk segíteni, s segítségünk minél hatékonyabb, szektorokon átívelő és fenntartható legyen. Helyszíni projektjeink mellett hazánkban is számos előadást és programot szervezünk azért, hogy mindenki megismerhesse Afrika kulturális és természeti értékeit. Igyekszünk minél nagyobb közönséghez eljutni, bemutatni az Afrikáért Alapítvány munkásságát, s minél több támogatót nyerni meg ügyünk érdekében. Eseményeinkről, híreinkről aktualitásainkat böngészve tájékozódhat.

Vízszennyezés a nagyvilágban- a környezetvédelemről általában

2015. július 30.

A fejlődő országok lakosságát sújtó betegségek 80 %-át a szennyezett víz okozza. Naponta 35000 gyermek hal szomjan, vagy kap halálos betegséget a szennyezett víztől. Hogy mennyire égető probléma ma a világon a vízszennyezés? Telek Szilvi, önkéntesünk járt utána.

A hírhez tartozó képek

 „ Néha az is felemelő érzést jelent,
ha – a változatosság kedvéért –
nem döntjük romba a világot.
” Randall Munroe
  

 

Vizeinkben a modern technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a tudósok egyre több – akár kis mennyiségű- szennyezés jelenlétét is ki tudják mutatni. Fogamzásgátló készítmények, növény- és fényvédő szerek, kőolaj- nyomokban mind megtalálhatók Földünk folyóiban, tavaiban, patakjaiban, valamint a felszín alatti vizekben is. A szennyező anyagok pedig gyorsan eljutnak a tengerekbe, óceánokba.

A világ fejlettebb országaiban már évtizedekkel ezelőtt jogszabályi keretek határozták meg az ipari és a mezőgazdasági tevékenységből fakadó szennyezések folyó- és állóvizekbe való kibocsátásának megengedett mértékét. Néhány város még zöld infrastruktúrát is kialakított annak érdekében, hogy a vízkészleteket természetes úton szűrjék meg. Velük ellentétben bolygónk fejlődő részén pénz és technológia hiányában nehezebb a helyzet megoldása. A Föld e területén az ipari hulladék 70%-át kezeletlen állapotban engedik a vízbe, szennyezve ezzel az egyébként is csekély ivóvíz tartalékokat.

A harmadik világ egyes államaiban az ipari tevékenységből fakadó környezetszennyezést a fejlődés egyik szükségszerű velejárójának tartják. Az érintett országok kormányzatainak többsége azt az álláspontot képviseli, hogy a környezetromboló hulladékkezeléssel, mint megoldandó problémával foglalkozni túl költséges, a megelőzést pedig szinte lehetetlen kihívásnak tartják. A környezetre és a társadalomra gyakorolt kedvezőtlen hatásokkal ezeken a terülteken így a jövő generációinak kell a későbbiekben szembenézni, illetve megbirkóznia. A világ gazdaságilag növekvőben lévő térségeiben fennáll a veszélye annak, hogy még az alapvető környezetvédelmi kiadásokat is a gazdasági virágzás egyik gátló tényezőjének fogják tekinteni. A napjainkban felhasznált olcsó, de veszélyes vegyi anyagok használata hosszú évtizedekre kockázati tényezőt jelent majd a lakosság egészségi állapotára, illetve jelentősen megterheli majd az érintett államok költségvetését. A lehetséges megoldás elsősorban a legnagyobb mértékben szennyező iparágak szabályozása, valamint a megelőzést szolgáló technológiai fejlesztés jelentheti.

Egyre több tudós hívja fel a figyelmet arra, hogy a környezettudatos magatartás egyik kitörési pontját jelentheti a táplálkozási szokások megváltoztatása, lehetőség szerint a veganizmus felé fordulás. A nagyüzemi állattartásból származó károsanyag emisszió ugyanis 18%-ban felelős az üvegházhatásért, valamint a haszonállatok ipari keretek között történő tenyésztése nagyban befolyásolja a világ vízellátását is: az emberi használatra alkalmas ivóvíz több, mint 8%-át fordítják a takarmánynövények öntözésére. Bizonyítható, hogy ez az ágazat a felelős a vizeinkbe kerülő szennyezések jelentős hányadáért. Ebben a körben kiemelt kockázatokat jelentenek az állati hulladékok, antibiotikumok, vegyszerek, hormonok, növényvédő szerek, és a sort még hosszan lehetne folytatni. A vízbázisok védelme terén tett környezetvédelmi erőfeszítéseknek természetesen a fentiek mellett ki kell terjedni a növénytermeszt és során alkalmazott káros technológiák alkalmazásának visszaszorítására is. 

Említést kell tennünk a tengerekben, óceánokban lebegő olajfoltokról is, melyek elzárják az oxigént és a fényt a vízi élőlények elől, a madarakat pedig repülésképtelenné teszik. Az olaj eltávolítása rendkívül nehéz feladatnak bizonyul, mivel számos tényezőt figyelembe kell venni az intézkedések megkezdése előtt. Az olajszennyezésnek a negatív környezeti hatások mellett gazdasági hátrányai is vannak. A foltok megtisztítása komoly financiális terhet ró a felelős vállalatokra, nem csak a kármentés, de a kiesett olaj pótlása terén is. A jelenség turizmusra gyakorolt hatás is meghatározó: az olajos vízben szörfölni, vitorlázni, búvárkodni, horgászni nem az az élmény, amire az emberek többsége a nyaralása alatt vágyik. 

Az iskolában megtanultuk, hogy Földünk 71%-át víz borítja. Ez a szám első olvasásra soknak tűnhet, de az emberi fogyasztásra alkalmas ivóvíz aránya csupán 2-2,5% körül mozog. Míg nekünk, európaiaknak természetes a vízellátás folyamatossága, számos – túlnyomó többségben gazdasági fejlődésben lévő – ország lakói számára nem magától értetődő dolog a reggeli zuhanyzás vagy fogmosás. Az évekkel ezelőtti jóslatok pedig lassan valóssággá válnak: korunk politikai és katonai konfliktusai egyre inkább az élet egyik legalapvetőbb feltételéről, a vízről fognak szólni.  

 

Források:

 -National Geographic: Water Pollution

(http://environment.nationalgeographic.com/environment/freshwater/pollution/)

-Hidden Consequences – The cost of industrial water pollution on people, planet and profit (2011), Greenpeace
-FAO: Livestock impacts on the enviroment

(http://www.fao.org/ag/magazine/0612sp1.htm)

Írta: Telek Szilvia

 

2015-ben folyamatosan tájékoztatást fogunk nyújtani A fejlesztés európai évéről, a globális víz-problémáról, az erre adható lehetséges válaszokról, Magyarország, illetve a magyar állampolgárok szerepéről a probléma megoldásában, mindezt Vizibility mindenkinek pályázatunk keretein belül tesszük, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogat.