Vissza

Aktualitások

Folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél több rászoruló afrikai gyermeken és családon tudjunk segíteni, s segítségünk minél hatékonyabb, szektorokon átívelő és fenntartható legyen. Helyszíni projektjeink mellett hazánkban is számos előadást és programot szervezünk azért, hogy mindenki megismerhesse Afrika kulturális és természeti értékeit. Igyekszünk minél nagyobb közönséghez eljutni, bemutatni az Afrikáért Alapítvány munkásságát, s minél több támogatót nyerni meg ügyünk érdekében. Eseményeinkről, híreinkről aktualitásainkat böngészve tájékozódhat.

A kék bolygó

2015. augusztus 12.

Vizibility mindenkinek projektünk keretében olvashatjátok Kis Judit Julianna önkéntesünk írását! Földünket úgy is hívják, hogy a Kék bolygó. De mit is jelent ez pontosan? Milyen formában van jelen földünkön a víz? Hogyan bánhatunk vele jobban?

A hírhez tartozó képek

A kék bolygó

 „A folyékony halmazállapotú víz évmilliókkal ezelőtt, az ősidő korai szakaszában jelent meg a Földön. A túlnyomórészt vízgőzből és széndioxidból álló légkörből – a hőmérséklet csökkenése folytán – kicsapódott és csapadékként lehullt. Összegyűlt a felszín mélyedéseiben, kialakultak az óceánok, tengerek, vízfolyások.”
A Föld felszín mintegy 70%-át víz borítja, ebből 97% sósvíz (óceánok, tengerek, sóstavak) 3% pedig édesvíz (a sarkvidékeken, magashegységi jegekben, folyókban, tavakban, légkörben, kőzetburokban), ezek mind együttesen alkotják a vízburkot, vagy hidroszférát.

Az ókori kultúrák is folyók mentén keletkeztek, e kor emberei már szervezettebb módon hasznosították a rendelkezésükre álló ivóvíz készletet, öntözéses gazdálkodással foglalkoztak.
A gazdasági fejlődés fokozta a vízfelhasználás szükségletét előidézve az egészséges ivóvíz lelőhelyének csökkenését, mely mára már komoly problémákat okoz szerte a világban.

Vízkörforgás

A víz körforgását hidrológiai ciklusnak nevezzük, melynek kezdeti fázisa a párolgás. A felszíni vizeink és az élőlények folyamatosan párologtatnak, a pára felemelkedésével felhők keletkeznek. A felhőkből csapadék képződik, mely lehet szilárd és folyékony halmazállapotú.
A növények hasznosítják az esőcseppeket, a talajba szivárogva összegyűlnek, és a felszín alatti vízforrásokban a felszínre törve kis csermelypatakká, majd folyóvá duzzadva a tengerbe torkollanak, miközben vizük folyamatos párolgásban van.

A víz körforgásával jelen van életünkben, de nem mindenki számára hozzáférhető, iható állapotban. Ahhoz, hogy ez megváltozzon, az emberi gondolkodásban is változásokra, cselekedeteinkben pedig változtatásokra van szükség. Figyeljünk víz fogyasztásának mértékletességére, a szelektív hulladékgyűjtés jelentőségére. A mérgező, szennyező anyagok kibocsátásának mértéke, összetétele már nem segíti vizeink öntisztulási folyamatát.
Nem csak a felszíni, hanem a felszín alatti víz is károsodott, s miközben a felhasználható édesvíz készlet csökken, a lakosság vízfelhasználása ezzel ellentétben nő.
Ezért létfontosságú, hogy vigyázzunk a még emberi fogyasztásra alkalmas vizeinkre, takarékoskodnunk kell és megóvnunk a szennyeződésektől.

írta: Kiss Judit Julianna 
 

Források:
http://www.mozaweb.hu/Lecke-FOL-Foldrajz_9-A_vizburok_kialakulasa_oceanok_tengerek-100129 http://tudomanyklub.hupont.hu/
http://www.asvanyvizek.hu/index.php/asvanyvizrol/a-viz-korforgasa/item/8-a-viz-korforgasa

2015-ben folyamatosan tájékoztatást fogunk nyújtani A fejlesztés európai évéről, a globális víz-problémáról, az erre adható lehetséges válaszokról, Magyarország, illetve a magyar állampolgárok szerepéről a probléma megoldásában, mindezt Vizibility mindenkinek pályázatunk keretein belül tesszük, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogat.