Vissza

Aktualitások

Folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél több rászoruló afrikai gyermeken és családon tudjunk segíteni, s segítségünk minél hatékonyabb, szektorokon átívelő és fenntartható legyen. Helyszíni projektjeink mellett hazánkban is számos előadást és programot szervezünk azért, hogy mindenki megismerhesse Afrika kulturális és természeti értékeit. Igyekszünk minél nagyobb közönséghez eljutni, bemutatni az Afrikáért Alapítvány munkásságát, s minél több támogatót nyerni meg ügyünk érdekében. Eseményeinkről, híreinkről aktualitásainkat böngészve tájékozódhat.

Régi kutak és azok megtartói

2015. augusztus 18.

Ahogy ígértük Vízibility mindenkinek projektünk keretében szeretnénk nektek minél szélesebb körű tájékoztatást adni a vízhelyzetről napjainkban, különösen Afrikában, de szerte a világon. Most a Water Wells For Africa non-profit szervezet beszámolóját olvashatjátok, magyarra fordítva.

A hírhez tartozó képek

Afrikában hatalmas problémát jelent a tiszta víz hiánya. Nemcsak hosszú az út a legközelebbi vízlelő helyig, de a talált víz általában különböző paraziták élőhelye is, ami a szervezetbe jutva betegséghez, és sajnos gyakran halálhoz is vezethet.
A Water Wells for Africa egy non-profit szervezet ami 1996 óta fúr kutakat Afrikában és tanítja a közösség tagjait, hogy hogyan bánjanak jól a meglévő tiszta vízzel. Ez az írás egy ellenőrző körútról szól, ahol a meglévő kutak állapotát mérték fel.
A cikket angolról Csáki Anita önkéntesünk fordította, az eredti írást megtalálhatjátok itt

2012-es Ellenőrző Körút

A víz okozta krízisen nem volt könnyű segíteni. A Malawi Zomba körzetében működő Vízügyi Fejlesztési Hivatal alelnöke komor hangulatban foglalja össze az erre tett erőfeszítéseket: „Megpróbáljuk másképp csinálni a dolgokat.” Az alelnök bánatosnak tűnik. A hatáskörébe tartozó kutak nagy része már nem működik, s a többi állapota is romlik. Ez a probléma a teljes afrikai kontinenst érinti. A kutak 40 százaléka általában működésképtelen. Ki tehető mindezért felelőssé? A kérdésre adható összetett, ám ugyanakkor nyilvánvaló válasz: A helyzetért a kutakat létesítő szerv tehető felelőssé. A WWFA volt már ebben a szerepben. Számos projekt sikertelenségének voltunk már tanúi. Pontosan ez az oka annak, amiért a WWFA évente ellenőrzi a létesített kutak működését.

Egy különleges év

A feladatot évenkénti Ellenőrző Körutunknak nevezzük. A 2012. évi körutunk rendkívül poros utakon eltöltött szokatlanul hosszú időtartamokat foglalt magába. Pihenésre alig maradt időnk. A WWFA munkatársai már hozzá vannak szokva az embert próbáló körülményekhez. Minden egyes kútból húzott pohár víz kétséget kizáróan demonstrálta azonban a körút jelentőségét. 1996 óta minden évben visszatérünk e földrészre, ahol az élet legalapvetőbb feltételének hiánya tragédiákat idéz elő. A víz keserédes: Életet ad. Van, hogy el is veszi azt. Ellenőrző Körutunk során mindazonáltal nincs helye a szomorkodásnak és a szánakozásnak. Azért indulunk útnak, hogy igyunk az általunk létesített kutak vizéből, és hogy lássuk, hogyan lehetne még inkább elősegíteni munkánk hatékonyságát. Minden korty víz győzelemmel ér fel, a jobb életkörülmények és az ősi megélhetési formák szimbiózisát jelképezi.

Kurt Dahlin (a szervezet alapítója/elnöke) számára az Nchiwa faluban tett látogatás a célból, hogy lássa a kutat, amely az egész törekvést útjára indította, felszabadító erővel bírt. A WWFA által 1996. májusában elsőként létesített kút a mai napig működik, különleges intézkedéseket tettünk ugyanis arra vonatkozóan, hogy kiképezzünk egy Karbantartó Bizottságot, annak megőrzése érdekében. A kút hosszú élettartamának bizonyságához az a tény is hozzájárul, hogy Nchiwa falu jelenlegi Karbantartó Bizottsága egy második generációs bizottság ― teljes egészében önálló kezdeményezésre létrejövő és újonnan megválasztott. Nchiwában egy teljes generáció számára maradt ismeretlen a kolera. Nchiwában máig fennáll a bizottság, s azáltal az értékes kút is működőképes maradt. Ez az az eredmény, amelyre minden projekt során törekszünk.

A számok

A WWFA összességében 42 helyszínt vizsgált meg. Visszatértünk az 5 legrégebbi kutunkhoz, és megnéztük a legújabbakat is. Nem minden volt azonban tökéletes. Egyes közösségeknél problémák adódtak a Karbantartó Bizottság kapcsán, mi azonban tudtunk megoldással szolgálni. A bizottságok megléte kulcsfontosságú a kutak megfelelő működése érdekében, ám a problémák könnyen maradhatnak megoldatlanul. Ha egy nagyobb mértékű javítás lenne szükséges, annak kapcsán véleménykülönbségek merülhetnek fel, az pedig mindent elronthat. Efféle eshetőségek ellenére a 42 kút közül mindössze kettő nem működött. A WWFA ezen bizottságokkal való folyamatos kapcsolattartása nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a létesített kutak máig működőképesek.

Előrehaladás

Kurt mélyen le volt nyűgözve a Körút eredményeivel. Egy ilyen jelentőségteljes és különleges ügy kapcsán kevés idő jut arra, hogy megünnepeljük, mit is értünk el. Ünneplés helyett inkább mindannyiunknak át kell éreznie azt a közös célkitűzést, amely kezdettől fogva irányította a szívünket: legyen meg bennünk az együttérzés ahhoz, hogy valódi változást kezdeményezhessünk. A WWFA jelenleg 100 olyan helyzetű településről tud, amely helyzetben Nchiwa 16 évvel ezelőtt volt. A szennyezett víz csalóka ellenfél, alattomosan pusztító ellenség, ki lehet azonban védeni. Minden, a vízzel kapcsolatos válság által érintett egyénben és közösségben meg kell látnunk az értéket. Ha ezt az értéket nem vagyunk képesek észlelni, végül szem elől fogjuk téveszteni a cselekvés bármiféle lehetőségét is.

Más szervezetektől eltérően, amelyek a Zomba körzetben működő Vízügyi Fejlesztési Hivatal alelnökének szavait visszhangoznák – „[Ezúttal] megpróbáljuk másképp csinálni a dolgokat.” – a WWFA már kezdettől fogva másképp csinálta a dolgokat. Minden egyes projektünkkel behatóan foglalkozunk még hoszú idővel azok befejeződése után is. A következő 16 évnek elébe tekintve minden eddiginél nagyobbra értékeljük az ön együttműködését. A WWFA további 14 faluba látogatott el az azokban elvégzendő jövőbeni munkálatokra történő felkészülés céljából. A meglátogatott falvak két főbb térségben helyezkednek el, ezek Katema és Uthwa.  


2015-ben folyamatosan tájékoztatást nyújtunk A fejlesztés európai évéről, a globális víz-problémáról, az erre adható lehetséges válaszokról, Magyarország, illetve a magyar állampolgárok szerepéről a probléma megoldásában, mindezt Vizibility mindenkinek pályázatunk keretein belül tesszük, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogat.