Vissza

Útinaplók

Afrika mindenkiben más nyomot hagy. Nincs két egyforma ember, aki ugyanúgy mesélné el mindazt, amit itt látott, átélt. Útinaplónkból megtudhatja, kire milyen hatást gyakorolt ez a különleges ország, a maga egyedi, utánozhatatlan kultúrájával, meseszép tájaival. A humanitárius turizmus résztvevői éppúgy megosztják gondolataikat, érzéseiket, tapasztalataikat, mint azok, akik az Alapítvány munkája kapcsán már hosszabb ideje itt tartózkodnak.

Hosszú az út

2007. október 22.

Régi vágyunk volt már fekete Afrikába eljutni.
Nem vonzottak a sablonos luxus-utak, amelyek nem szólnak másról, minthogy egy országból csak az ötcsillagos szálloda medence partját és egy Mojito koktélt lát az ember, és esetleg szafarikra megy. Hihetetlen izgalommal töltött el a gondolat, hogy egyrészt életemben először olyan országban járok, amelyben én számítok kisebbségnek, másrészt pedig eljuthatok a fotósok Kánaánjába. Fél éven keresztül tervezgettem, miként fog kinézni, milyenek lesznek az illatok és milyen fogadtatásban lesz részem Afrika szívében. Ezerszer meg ezerszer terveztem meg azt a napot. És egyszer csak eljött.
Reggel 4:45-re kint voltunk a Ferihegy 2A termináljában. Az izgalmat már előző nap óta a gyomrom felső részén éreztem, amely fizikai fájdalommal töltött el. Még soha nem jártam a „Fekete Afrikában”. Némi megnyugtatással töltött el, hogy Marci ott várt minket a Check-in pultjánál. Köszi, Marci. 
Mikor már túl voltunk a becsekkoláson, az útlevélkezelésen, az átvilágításon és a beszálláshoz készülődtünk, megszólalt az információs pult hangosbemondója, miszerint Gizit várják a pultnál. Sokat vártunk rá, el sem tudtuk képzelni, hogy milyen probléma léphetett fel.
Utolsóként szálltunk be a gépbe, mivel az egyik csomagot, amelyben ceruzákat szállítottunk, gyanúsnak gondolták, aztán rájöttek, hogy nem akarjuk eltéríteni a gépet félúton a Kongói Demokratikus Köztársaság felé Nigéria fölött.
Brüsszelben találkoztunk France papával és Dáviddal (ő a névtelen operatőr), akik feláldozták magukat, és az előző éjszakát a brüsszeli reptéren töltötték. Ők a mi igazi hőseink ebben a történetben.
Kongóba az út hosszú volt, és fárasztó, egy megállóval Kamerun Douala nevű fővárosában, ahol a repülőgép fele elhagyta a gépet. Kinshasába megérkezve azonnal megcsapott minket a párás, fullasztó levegő, amelyet gondolatban azonnal az afrikai piacok levegőjével társítottam. És akkor tudatosult bennem: megérkeztünk. Ez az információ olyan eufórikus érzéssel töltött el, amitől legszívesebben táncra perdültem volna. Nem is csodálkozom, hogy az afrikaiak mindig olyan kifáradhatatlanul táncolnak: ehhez nem kell feketének születni, csak fekete országba.
A hosszas várakozás a csomagokra teljesen kiszívott volna minket, ha éppen nem ebbe az országba érkeztünk volna, nem ilyen társasággal és nem ilyen fogadtatásban lett volna részünk. De itt azon túl, hogy a sok új információ egy óriási adrenalin-löketet adott nekünk, a kiváltságosnak járó bánásmód és a kongói temperamentum újból felélesztette a repülőút által megviselt testünket és elfáradt lelkünket.
A szállás felé vezető úton megtapasztalhattuk a kongói vezetési stílust, amelyet még a hangos olaszok is egy szó nélkül, megszeppenve figyeltek volna. Bazárok tábora sorakozott az út mentén, az emberek még nagyban élték társasági életüket. Ez kb. 11-kor volt.
A szálláson meleg fogadtatás várt, és barátságos berendezésű szobák. A háromszobás ház fel van szerelve három toalettel és két fürdőszobával, ami kongóban ritkaság. A nappali egybenyílik az ebédlővel, ahol már meg volt terítve a számunkra. A Mami (France unokatestvére) által főzött, meleg vacsora várt minket, igazi íncsiklandozó, afrikai ízekkel. Megismerkedhettünk a fufuval, amely már oly régóta fúrta az oldalamat, milyen is lehet az íze. Hát … íze nem sok volt, viszont a különböző szószokkal és a ponduval fűszerezve igazán finom étekként szolgált első vacsoránknál. Mamit megtartjuk.