Vissza

Útinaplók

Afrika mindenkiben más nyomot hagy. Nincs két egyforma ember, aki ugyanúgy mesélné el mindazt, amit itt látott, átélt. Útinaplónkból megtudhatja, kire milyen hatást gyakorolt ez a különleges ország, a maga egyedi, utánozhatatlan kultúrájával, meseszép tájaival. A humanitárius turizmus résztvevői éppúgy megosztják gondolataikat, érzéseiket, tapasztalataikat, mint azok, akik az Alapítvány munkája kapcsán már hosszabb ideje itt tartózkodnak.

Leprakórházban

2007. május 21.

Mai napunkat egy közös megbeszéléssel kezdtük, majd a már jól ismert gyógyszerraktárba siettünk. A mai gyógyszeradag átvétele után a Kongói Központi Kórházba siettünk. Ezt a kórházat ugyan az állam tartja fenn, de ez csak az épület fenntartást jelenti. Az orvosok és alkalmazottak bérét nem. Így sajnos a betegeknek itt is fizetni kell az ágyért, sőt, még az élelmiszerről is mindenkinek magának kell gondoskodnia. A legszegényebbek számára fenntartott osztályt Angel nővér és csapata ápolja. Mi ide vittünk élelmiszert, gyógyszereket. Az orvosokkal csak hosszas egyeztetés után tudtunk bemenni a kórterembe. Megráző kép fogadott: maláriás, AIDS-es, és mindenféle ás súlyos betegséggel küzdő emberek. Nők és férfiak együtt.

Az ajándékok átadása után a Kongó folyó partján levő leprakórházba vitt utunk. Éppen egy ápolónőt temettek el. Talán leprás volt?.A lepra lappangási ideje 20 év.

Döbbenetes kép fogadott itt is. Átadtuk a főorvosnak a gyógyszereket, és amíg France elment élelmet vásárolni a betegeknek, addig végigjártuk a leprásokat. Mindenki elmesélte rövid élettörténetét. Legtöbbjük évtizedek óta szenved a betegségben. A legrégebbi betegnek már hiányzik a két lába, mankókkal jár. 1974 óta beteg. Mégis elégedett az életével, csak a gyermekei számára szeretne megélhetést biztosítani: tanulmányaik finanszírozásával. De nem tudja megtenni. A többiek is főképp gyermekeik miatt aggódtak. Anyák, akik 20-25 éve betegként látják el családjukat. Általában a betegek vidékről érkeztek ide. A népi hiedelem szerint azt gondolták betegségük kezdetekor, hogy el vannak átkozva, ezért nem is gyanakodtak a halálos kórra, csak amikor, már nem volt kezük vagy lábuk. Beesett arcok, véres szemek (a végtagok után a szemet is megtámadja a betegség), csonka lábak és kezek, hegek a bőrön. Megrendítő volt számunkra mindezt látni.
Amikor France megérkezett a kenyérrel, banánnal, naranccsal, liszttel és szardíniával körbejártuk a kórház épületeit és szétosztottuk az élelmiszert. Valaki fekve fogadta mert már felállni sincs ereje. Találkoztunk iskolánk egyik tanulójával is a kórházban, neki vakbélműtéte volt, azért került a kórházba.

Az élelmiszer kiosztása után a betegekkel együtt énekeltünk, Béres János imádkozott és a főorvos mondott köszönő és köszöntő szavakat.

Mindenképp visszajövünk még ide, reméljük, tudunk többet is segíteni ezeken az embereken.

Galériák Tekintse meg a projekthez kapcsolódó képeinket